Wolny strzelec, czyli Jake Gyllenhaal dziennikarską hieną roku

jake-nightcrawler-poster-1-jake-gyllenhaal-s-nightcrawler-to-close-out-fantastic-fest

Szanowni Państwo – coś czuję, że Leo Di Caprio znowu nie pofika na oscarowej gali. Tym razem Oscara sprzed nosa sprzątnie mu Jake Gyllenhaal – w Wolnym strzelcu gra rolę swojego życia, jest tak niemoralny i zepsuty, że aż czarujący. Prawie jak Malcolm McDowell w Mechanicznej pomarańczy.

Film sam w sobie nie jest może arcydziełem, ale ma wszystkie cechy filmu, który ogląda się z nieskrywaną przyjemnością. Jest napięcie, jest akcja, jest polot i energia, jest czarny humor, jest proste przesłanie o żerujących na ludzkim nieszczęściu mediach, jest wreszcie fenomenalny Jake Gyllenhaal.

nightcrawler_15

Jake miał przed sobą nie lada zadanie. Stanął przed wyzwaniem, aby z wyzutej z wszelkich emocji i wyrzutów sumienia gnidy stworzyć postać, która omami widza do tego stopnia, że ten nie tylko zaakceptuje jej wyczyny, ale zacznie jej kibicować.

Mało tego – musiał uważać, aby jej nie przerysować, musiał umiejętnie balansować na cienkiej granicy przerysowania i nie przedobrzyć.

Udało mu się! Oj, udało.

0a549142d1b56f7482a579367b51c240

Jego postać elektryzuje i nie pozostawia nikogo obojętnym. Zagrał tak samo dobrze jak Christian Bale w American Psycho czy wspomniany Malcolm McDowell w Mechanicznej pomarańczy. Jest demonicznie urokliwy, śliski, przebiegły, całkowicie amoralny i onieśmielająco czarujący. Wyłupiaste oczka, blade lice i wychudzona sylwetka. Kiedy się śmieje aż ciarki chodzą po plecach, a kiedy jest wkurwiony jego spojrzenie potrafi zmrozić nawet najodporniejszego kinomana.

maxresdefault

Wolny strzelec jako emocjonujący dramat z elementami thrillera jak najbardziej się broni, abstrahując nawet od wybitnej roli Gyllenhaala.

maxresdefault (1)

Można się oczywiście czepiać tego, że nie ma w tym filmie odcieni szarości, ani wyrazistego drugiego planu. Pozostałe postacie to jedynie figury, tło dla poczynań głównego bohatera. Biorąc jednak pod uwagę to, że jest to debiut reżyserski niejakiego Dana Gilroy’a, należą się w pełni zasłużone brawa.

PS. Przypominam o konkursie na moim blogu, możecie wziąć w nim udział i wygrać 8 filmów na DVD klikając tutaj.

Written by