Office 2016 Key Office Professional Plus 2016 Genuine Original Key & Digital Download Activate both 32 / 64 bit version. Support all Languages Version microsoftwarestore Windows 10 Product Keys on sale now 70% off! Microsoft Store offers cheap Windows 10 Keys, Windows 7 Keys and Office 2013 Keys at lowest prices. https://www.parajumpersonlinesale.be parajumpers sale

True Detective – wrażenia tuż przed finałem

true-detective-2

True Detective to serial HBO. Piekielnie wciągający, klimatycznie nieśpieszny i koncertowo zagrany. Nie będę ukrywał, że jestem nim oczarowany. Nie pamiętam drugiego takiego serialu w historii telewizji. True Detective to arcydzieło małego ekranu, któremu dorównać może chyba tylko Breaking Bad. Zbyt śmiałe słowa? Być może macie rację, tym bardziej, że piszę je tuż przed odcinkiem finałowym, który tak na dobrą sprawę albo je potwierdzi, albo im zaprzeczy…

Pierwsze skrzypce gra tu para detektywów – Hart i Cohle – rozwiązujących sprawę dziwacznego rytualnego morderstwa dokonanego na mokradłach mrocznego Południa USA. Akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych, a intryga zatacza coraz szersze kręgi.

True_Detective_dead_body_Rust_Cohle_

Nie chciałbym zbytnio zaspojlerować i zepsuć zabawę tym, którzy dopiero przymierzają się do oglądania, więc o intrydze kryminalnej nie powiem już ani jednego słowa. Uwierzcie mi jednak na słowo – jest zaskakująco, jest przewrotnie i tak gęsto, że powietrze można ciąć siekierą. Twórcy umiejętnie mylą tropy i to co podoba mi się najbardziej – nie śpieszą się!

Scenarzyści True Detective odrobili lekcję i wzięli przykład z Breaking Bad. Nie pędzą na złamanie karku, tak jak ma to miejsce w większości serialowych produkcji telewizyjnych ostatnich lat. Byle szybciej, byle mocnej, byle bardziej dokręcić śrubę i na siłę zaskoczyć. Tutaj jest spokój. Liczy się klimat, atmosfera podejrzeń, domysłów i spekulacji. Liczą się bohaterowie!

A ci są na prawdę nieprzeciętni i intrygujący. Szczególnie Cohle, grany przez Matthew McConaughey’a. Gość po prostu wymiata. To jeden z najciekawszych bohaterów jakich stworzyła telewizja. Na pierwszy rzut oka – introwertyk, gburowaty i nieprzyjemny typ. Z każdą kolejną minutą serialu lubimy go jednak coraz bardziej i coraz mocniej dostrzegamy jego nieustępliwą, graniczącą z obłędem, przenikliwość i determinację. Świetnie zarysowana i zagrana jest również postać grana przez Woodego Harrelsona – na pozór prostolinijny poczciwina, jednak z każdą kolejną minutą serialu dostrzegamy jego mroczną stronę.

true-detective

Bohaterowie ewoluują, a wraz z nimi ewoluuje śledztwo, które prowadzą. Twórcy True Detective zabierają nas w podróż po opuszczonych kościołach, obskurnych knajpach, ponurych domach i nieprzeniknionych bagnach Luizjany. Kolejni świadkowie, podejrzani i kolejne tropy prowadzące donikąd. Jest sennie i ponuro, ale na pewno nie nudno. Gdzieś tak w połowie sezonu akcja bardzo szybko przyspiesza, jesteśmy świadkami szalonej, bardzo intensywnej kilkunastominutowej sceny akcji. Wszystko nakręcone z jednego ujęcia, po prostu wbija nas w fotel, po to by w następnych odcinkach znów uśpić naszą czujność. Ten kto to widział, z pewnością przyzna mi rację – ta scena sama w sobie jest arcydziełem!

Tuż obok śledztwa obserwujemy życie prywatne bohaterów. Ten wątek nie jest w Detektywie potraktowany od niechcenia i po macoszemu. Twórcy dbają o jego wiarygodność i dzięki niemu lepiej wczuwamy się w bohaterów, lepiej rozumiemy ich decyzje i motywacje.

W tej chwili HBO zaserwowało nam póki co 7 odcinków. 8, który równocześnie będzie finałem pierwszego sezonu, już w niedzielę. Wprost nie mogę się już doczekać. Bardzo intryguje mnie to czy uda im się zgrabnie powiązać wątki i wyjaśnić sprawę? Co stanie się z bohaterami? A może końcówka pozostawi po sobie więcej pytań niż odpowiedzi? Nawet jeśli okaże się, że ostatni odcinek to niewypał, to i tak bardzo wysoko ocenię ten serial. Niesamowity klimat, gęsta, czarna jak smoła intryga i wspaniali bohaterowie – to największe plusy tego serialu.

Podobno w drugim sezonie bohaterami będzie para zupełnie innych detektywów. Podobno będzie to duet kobiecy… hmm… sam nie wiem co o tym myśleć. Wiem jednak jedno – warto zaufać twórcom, bo po 7 odcinkach pierwszego sezonu stwierdzam z całą stanowczością, że wiedzą co robią!

Written by