Office 2016 Key Office Professional Plus 2016 Genuine Original Key & Digital Download Activate both 32 / 64 bit version. Support all Languages Version microsoftwarestore Windows 10 Product Keys on sale now 70% off! Microsoft Store offers cheap Windows 10 Keys, Windows 7 Keys and Office 2013 Keys at lowest prices. https://www.parajumpersonlinesale.be parajumpers sale

TOP 20 najlepszych męskich ról filmowych wszech czasów

 Bez tytułu

Długo myślałem nad tym wpisem. Trudno było mi wybrać tylko 20 ról, a uporządkować je w jakiejś sensownej i sprawiedliwej kolejności jeszcze trudniej. Co do jednego nie miałem żadnych wątpliwości – chodzi o pierwsze miejsce. To bezapelacyjnie należy się tylko jednemu aktorowi. Przy jego kreacji wymiękają najwięksi z większych.

To zestawienie łączy kilka rzeczy:

Po pierwsze – mam ogromną słabość do czarnych charakterów. Są po prostu ciekawsi. Wszelkiej maści psychopatów i socjopatów tu pełno.

I po drugie – znajdziecie tu praktycznie same angielskojęzyczne role. Dlaczego? Bo najlepsze role, najlepszych aktorów i najlepsze filmy produkuje Fabryka Snów. Tak uważam, i choć bardzo szanuję kinematografię europejską czy południowoamerykańską, to Amerykańce to jest po prostu ekstraklasa kina. Zarówno komercyjnego, jak i ambitnego. Możecie zaprzeczać, sypać przykładami, że Herzog, że Kubrick uciekł z Hollywood, że Kieślowski itd. Co z tego? Skoro w USA aktorzy mają po prostu lepsze warunki. Wygrywają tym, że taki De Niro może sobie pozwolić na to, aby przez rok trenować boks, a potem utyć 30 kilogramów. Skoro za rolę inkasuje miliony dolarów, to może się dla niej poświęcić, nie?

No i sporo w tym zestawieniu Roberta De Niro. Ale nie dziwne. W końcu to najlepszy aktor, który stąpał po tym łez padole.

No to zaczynamy:

20. Tyler Durden, czyli Brad Pitt w Podziemnym kręgu

tyler-durden

Brad Pitt w tym filmie na gra. On tańczy.

19. Lester Burnham, czyli Kevin Spacey w American Beauty

999amb_kevin_spacey_011

Fajnie oddany kryzys wieku średniego. Kevin świetnie sprawdza się w takich rolach. Jego kłótnie przy kolacji z równie dobrą Annette Bening przeszły do historii kina.

18. Patrick Bateman, czyli Christian Bale w American Psycho

pobrane

Psychol doskonały. To była bardzo trudna rola. Bale mógł przedobrzyć. Ale nie przedobrzył. Jego psychopata jest dokładnie taki jak w książce Ellisa. Szalony, nieprzewidywalny i cholernie zabawny.

17. Jack Jordan, czyli Benicio Del Toro w 21 gramach

pobrane (1)

Bardzo poważny film i poważna rola. Del Toro w fenomenalny sposób oddał tu zmorę wyrzutów sumienia dręczącą jego bohatera. Bardzo przejmująca, zapadająca w pamięć kreacja.

16. Rumpert Pupkin, czyli Robert de Niro w Królu komedii

cap523a

Śmieszno smutna rola. Bohater De Niro jest tu zabawny, żałosny, momentami straszny. Mistrz musiał w przekonujący sposób oddać tu rozczarowanie walczące w głównym bohaterze z ocierającą się o szaleństwo nieustępliwością. I spisał się na szóstkę.

15. Joker, czyli Heath Ledger w Mrocznym Rycerzu

MyCard_The_Joker

Rola, która przeszła do legendy. Ledger po prostu pozamiatał i stworzył nową jakość w wyeksploatowanym już gatunku ról przeciwników superbohatera. Jego Joker budzi autentyczny strach, jest ucieleśnieniem chaosu. Oglądając Mrocznego Rycerza naprawdę trudno przewidzieć co ten za chwilę zrobi.

14. Don Vito Corleone, czyli Marlon Brando w Ojcu Chrzestnym

the-godfather

Brando zagrał dokładnie tak, jak książka pisze. I dzięki tej roli stał się ikoną. Te wypchane policzki, powolne ruchy i zachrypnięty głos. Klasa. Po prostu klasa.

13. Benjamin Braddock, czyli Dustin Hoffman w Absolwencie

graduate_l

Legendarna rola, która uczyniła z Hoffmana gwiazdę. Bohater grany przez Dustina jest zwyczajnym gościem, który znajduje się na rozstaju dróg. Jest ikoną swojego pokolenia. I ikoną wszystkich tych niezdecydowanych młodych ludzi wkraczających w dorosłość.

12. Nicky Santoro, czyli Joe Pesci w Kasynie

pobrane (2)

Mały, ale wariat. Pesci gra w Kasynie raczej negatywną postać – jest brutalną, egocentryczną i wredną gnidą. Ale jest również niesamowicie urokliwy. Do tego stopnia, że trudno jego postaci nie polubić.

11. Travis Bickle, czyli Robert de Niro w Taksówkarzu

travis-bickle

Kolejna legendarna rola. De Niro zagrał tu neurotycznego taksówkarza, który popada w obłęd. Nie wysila się, nie stroi min i nie wrzeszczy. Po prostu jest. Do historii kina przeszła w pełni zaimprowizowana przez Roberta scena przed lustrem.

10. Jack Torrance, czyli Jack Nicholson w Lśnieniu

pobrane (3)

Stanley Kubrick ponoć tak wymęczył biednego Jacka, że ten powiedział, że już nigdy w niczym kubrickowskim nie zagra. Ale opłacało się. Nicholson stworzył w Lśnieniu najbardziej przerażający portret popadania w obłęd jaki widziało kino. A scena, w której z opętańczym uśmiechem wychyla się przez dziurę w drzwiach, to czysta poezja kina.

9. Alex DeLarge, czyli Malcolm McDowell w Mechanicznej Pomarańczy

A CLOCKWORK ORANGE 1971 DIRECTED BY STANLEY KUBRICK

Malcolm oddał na ekranie wymuszoną przemianę swojego bohatera. Jako chyba jedyny aktor w historii kina musiał zagrać postać totalnego skurwysyna, który wbrew swojej woli staje się aniołkiem w ludzkiej skórze. Ta rola to majstersztyk.

8. Daniel Plainview, czyli Daniel Day Lewis w Aż poleje się krew

8-mental-movie-characters-who-should-host-the-oscars-00-420-75

Monumentalna, epicka, wielka rola. Lewis przeszedł w tym filmie sam siebie. Ta mimika, ten chód, te gesty. Świetnie zagrał tu ciałem. Przez cały film doprawdy trudno oderwać od niego wzrok choćby na sekundę. Zagarnia całą przestrzeń.

7. Travor Reznik, czyli Christian Bale w Mechaniku

Trevor-Reznik-the-machinist-7680611-720-304

Tak wysoka pozycja głównie ze względu na nieprawdopodobne wręcz poświęcenie. Bale schudł do tej roli około 30 kilogramów. Nie ma drugiego takiego aktora, który byłby gotów tyle zaryzykować dla zwykłej roli. Na ekranie albo przechadza się niczym cień, albo wygląda jak jakiś dziwny, człekokształtny stwór.

6. Randy „The Ram” Robinson, czyli Mickey Rourke w Zapaśniku

mickey-rourke-interpreta-randy-the-ram-robinson-nel-film-the-wrestler-diretto-da-darren-aronofsky-106317

Szczera do bólu, przygnębiająca kreacja. Rourke pasuje do tej roli jak nikt inny. On nie gra, on w tym filmie po prostu jest.

5. Hannibal, czyli Anthony Hopkins w Milczeniu owiec

anthony-hopkins-the-silence-of-the-lambs-1

Postać legenda. Rola legenda. Hannibal Hopkinsa stał się ikoną i zapisał się wielkimi zgłoskami w sztuce aktorskiej. To co najbardziej podoba mi się w jego Hannibalu to spojrzenie. Przenikliwe, piekielnie inteligentne i wwiercające dziurę w mózgu.

4. Freddie Quell, czyli Joaquin Phoenix w Mistrzu

page27phoenix_2326776a

Mistrz to dość świeży film. Phoenix gra tu postać poszukującą. Jego bohater szuka sensu, desperacko stara się gdzieś zaczepić. Targają nim demony – gniewu, alkoholizmu, wyrzutów sumienia. W końcu odnajduje swojego „Mistrza”. I oddaje się mu bez reszty. To co Phoenix wyczynia na ekranie wprost trudno opisać. To trzeba po prostu zobaczyć! Wielka rola!

3. Tony Montana, czyli Al Pacino w Człowieku z blizną

tony-montana-11

To moim zdaniem najlepsza rola Pacino. Mocna, trochę przerysowana, ale taka, którą pamięta się do końca życia. Tony spełnia swój amerykański sen i wdrapuje się na sam szczyt narkobiznesu, po to by następnie spektakularnie z niego spaść. Pacino stąpa tu po bardzo cienkiej linii, jego postać jest tak przerysowana, że nietrudno było przedobrzyć. Pacino z każdą kolejną sceną nakręca się coraz bardziej. W końcówce przyjmuje na klatę serię z karabinu maszynowego i wrzeszczy do swoich wrogów: „Widzicie! Łykam wasze kule!” Coś pięknego 🙂

2. Jake La Motta, czyli Robert de Niro we Wściekłym byku

???????????

W pełni zasłużony Oscar i ogólne uznanie krytyki. De Niro bardzo długo przygotowywał się do tej roli i dużo dla niej poświęcił. Zaprezentował tu człowieka walczącego ze swoimi demonami. A szczególnie z jednym – z gniewem. Jego postać jest nieustannie wkurzona. Irytuje go wszystko, a w szczególności jego żona, którą wciąż podejrzewa o wyimaginowane zdrady. Ogromne wrażenie robią też sceny walk. Bardzo realistycznie pokazane. Oglądając Wściekłego byka można odnieść wrażenie, że główną rolę zagrał profesjonalny bokser. Bardzo sugestywnie jest również w końcówce filmu. Spasiony De Niro wrzucony przez strażników do celi, wrzeszczący i walący bez opamiętania pięściami w ścianę to obraz, który pamięta się bardzo długo.

1. Walter White (Heinsenberg), czyli Bryan Cranston w Breaking Bad

walter-white-bryan-cranston-realistic-cg-portrait

Tak jak pisałem – bezapelacyjny numer jeden. Żaden aktor nie pokazał na ekranie tak drobiazgowej i wiarygodnej przemiany. Co ważne – ta przemiana idzie w parze z niespotykaną dbałością o szczegóły. Każdy gest, mina i zachowanie bohatera z czegoś wynika. W takim aktorstwie nie ma miejsca na przypadek. Kolejna rzecz, która czyni tę rolę wyjątkową, to jej różnorodność. Przez 5 sezonów serialu Cranston prezentuje nam swojego bohatera na tak wielu płaszczyznach, że nawet nie będę próbował wymienić wszystkich. Coś niebywałego.

Kogoś pominąłem? Na pewno 🙂 W końcu to tylko moje subiektywne zestawienie. Ciekaw jestem za to Waszych opinii? Która rola według Was zasługuje na pierwsze miejsce?

Written by