Office 2016 Key Office Professional Plus 2016 Genuine Original Key & Digital Download Activate both 32 / 64 bit version. Support all Languages Version microsoftwarestore Windows 10 Product Keys on sale now 70% off! Microsoft Store offers cheap Windows 10 Keys, Windows 7 Keys and Office 2013 Keys at lowest prices. https://www.parajumpersonlinesale.be parajumpers sale

Olimp w ogniu i amerykański patos

1364556488-ohf-quad

Kiedyś od nadmiaru amerykańskiego patosu w kinie chciało mi się rzygać. Wkurzała mnie ta natrętna propaganda pro amerykańska w skądinąd dobrych superprodukcjach. Merdająca amerykańska flaga, bohaterowie, którzy ściszonym głosem wypowiadają nadęte frazesy, podniosła muzyka i na koniec oczywiście brawa.

Dziś przestało mi to przeszkadzać. Zrozumiałem, że kinematografia amerykańska już taka po prostu jest. Tak to funkcjonuje, tak się sprzedaje. Amerykanie chcą patosu, kochają amerykańską flagę i identyfikują się z wartościami, które ten kraj reprezentuje. Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę i wykładają grube pieniądze na filmy przepełnione amerykańskim patosem. Bo im się to opłaca. Bo społeczeństwo amerykańskie kocha takie superprodukcje, gdzie dobro triumfuje, a niestrudzony amerykański heros ratuje Amerykę przed zagładą.

I wiecie co?

I bardzo dobrze! Dobrze dla Ameryki. Dopóki ten trend jest podtrzymywany, dopóty duch w narodzie nie zaginie 🙂

Po co o tym wszystkim piszę? A no po to, bo właśnie obejrzałem Olimp w ogniu. Film tak naładowany amerykańskim patosem jak chyba jeszcze żaden inny nie był.

Olympus Has Fallen White House

Terroryści atakują Biały Dom, symbol władzy, amerykańskiej dominacji. Ale biada im! Bo Amerykanie mają Gerarda Butlera. A on oczywiście daje terrorystom do wiwatu. I czyni to ku naszej uciesze w sposób bezwzględny, skuteczny i widowiskowy.

Olympus Has Fallen Gerard Butler

Olimp w ogniu ogląda się świetnie (jeśli oczywiście lubicie dobre kino sensacyjne od Hollywoodu). Spektakularna scena ataku na Biały Dom zapiera dech w piersiach. Dawno nie widziałem w kinie tak dobrze zainscenizowanej sceny akcji. Potem napięcie nie zwalnia. Film podąża znanym ze Szklanej pułapki szlakiem – on jeden (niedoceniany, ale zajebisty) powoli acz skutecznie eliminuje onych (złych, inteligentnych i przebiegłych, ale pysznych). Wszystko kończy się oczywiście patosiarskim przemówieniem i brawami za dobrze wykonaną robotę. Amerykańskie kobiety i dzieci mogą spać spokojnie. Jakby co, jest ktoś, kto zrobi wszystko, aby ich ochronić.

images

No i zajebiście! Olimp w ogniu (jeśli się zdystansujemy i poczujemy konwencję) naprawdę może się podobać. To kawał mięsistego kina sensacyjnego, ze świetną realizacją i co najważniejsze – nie ugładzonego (tak jak nowe Szklane pułapki), ale drapieżnego i mocnego. Jak ktoś dostaje kulkę to widać jak pluje krwią, jak główny bohater zabija terrorystę nożem to słychać chrzęst łamanych kości i bulgoczącej krwi. A jak ktoś się wkurzy to nie mówi „kurczę pieczone” tylko siarczyste „FUCK!”.

Olympus Has Fallen Rick Yune Aaron Eckhart

Terroryści w Olimpie to Koreańczycy – cwani, bezwzględni, okrutni. Jedna scena z ich udziałem jest kapitalna – kiedy próbują wydobyć informację od amerykańskiej Sekretarz Obrony. Tłuką ją brutalnie i konsekwentnie. Kobieta płacze, pluje krwią, jest pot, łzy, ból. W końcu ulega, ale za namową Prezydenta, który nie może już na to patrzeć. Zazwyczaj tego typu sceny w amerykańskich superprodukcjach są maksymalnie ugładzone, tutaj nie – jest brutalnie, szczerze, okrutnie. I realistycznie.

Obraz1

Olimpu oczywiście można się czepiać. Kilka dziur w scenariuszu, nachalna amerykańska propaganda, upraszczająca i straszliwie spłycająca politykę Amerykańską. Bardzo nieszczerze wypada też przemiana jednego z bohaterów. Zdrajcy, który zdecydował się na współpracę z terrorystami – a był materiał na bardzo ciekawy wątek drugoplanowy…

Mimo wszystko jednak film mi się podobał. W swoim gatunku jest naprawdę dobrze. Gerard Butler zagrał jak zwykle zajebiście. Skubaniec jest po prostu stworzony do ról twardzieli. Oglądając jego poczynania czułem się tak jak bym znów miał 13 lat i oglądał po raz pierwszy Szklaną pułapkę. Wyśmienite uczucie!

Written by