Office 2016 Key Office Professional Plus 2016 Genuine Original Key & Digital Download Activate both 32 / 64 bit version. Support all Languages Version microsoftwarestore Windows 10 Product Keys on sale now 70% off! Microsoft Store offers cheap Windows 10 Keys, Windows 7 Keys and Office 2013 Keys at lowest prices. https://www.parajumpersonlinesale.be parajumpers sale

Christian Bale – szaleniec czy geniusz?

tumblr_mf43ysVFTT1s01mfno1_500

Są tacy aktorzy, którzy są bezpłciowi. Są bo są. Grają jak najbardziej dobrze, nie przeszkadzają na ekranie, ale czy ich aktorstwo wywołuje jakieś emocje? Czy wspominamy ich role? No nie.

Weźmy takiego Tima Robbinsa, Kevina Costnera, Ryana Goslinga i Keanu Reeves’a. To nieźli aktorzy, którzy grają w niezłych filmach. Ale co z tego? Można by spokojnie pozamieniać ich role i nikt nie poczułby zgrzytu. Taki Tim Robbins mógłby spokojnie zagrać w Robin Hoodzie, a Kevin Costner w Rzece tajemnic. I te filmy nic by na tym nie straciły. Ryan Gosling mógłby zaś z powodzeniem zastąpić Keanu w Adwokacie diabła, a Keanu Goslinga w Drive. I co? I nic. Nic by się nie stało. Te filmu byłyby tak samo dobre.

Z drugiej strony są aktorzy niepowtarzalni, których za cholerę nie da się nikim zastąpić. Tak charakterystyczni, że absolutnie nie do podrobienia. Takim właśnie aktorem jest Christian Bale. 

W moim odczuciu jest to najzdolniejszy (a na pewno najbardziej ambitny) hollywoodzki aktor naszych czasów. Godny następca Roberta De Niro. Aktor, dla którego gra w filmach to coś więcej niż nauczenie się kwestii na pamięć.  Człowiek, który naprawdę musi mieć nierówno pod sufitem, aby tak umartwić swoje ciało, jak to uczynił w Mechaniku. Ale po kolei.

Wezmę na tapetę cztery jego (najlepsze moim zdaniem) role. Role, których nie mógłby zagrać nikt inny.

AMERICAN PSYCHO

Książka jest wspaniała – szalona, przerażająca i potwornie zabawna. To jazda bez trzymanki, podróż do umysłu socjopaty, którego myśli są tak chore i poronione, że aż zabawne. Przed twórcami filmu stanęło więc bardzo trudne zadanie – jak przenieść na ekran prozę, która zagląda w otchłań piekła? Potrzebny był naprawdę wybitny aktor, który uniesie na swoich plecach ten ciężar i nie przerysuje postaci.

American Psycho 2000 Christian Bale pic 4

Na szczęście znalazł się Christian Bale, który jak najbardziej podołał zadaniu. Aktor, który do tej roli pasował jak ulał. Jego postać hipnotyzuje, bawi i przeraża równocześnie. Dokładnie tak, jak postać z kart powieści Eastona Ellisa. Bale zagrał w tym filmie po prostu genialnie, stał się odtwarzanym przez siebie psychopatą.

Bale kroczy w American Psycho bo bardzo cienkiej linii oddzielającej sztukę z kiczem. I robi to z niesłychanym wdziękiem. Jego monologi dot. muzyki pop lat 80-tych, które wygłasza do swoich ofiar, są po prostu genialne. Spójrzcie chociażby na ten oto:

Mogę tę scenę oglądać w kółko. Jest fenomenalna. Bale mordujący pizdusiowatego Jareda Leto to cudowny widok. I ta mimika twarzy Christiana, kiedy po wszystkim rozkoszuje się cygarem. Nikt nie zagrałby tego lepiej. Absolutnie nikt.

MECHANIK

Film jest niezły. Klimatyczny, wciągający i zaskakujący. Ale na pewno nie jest to arcydzieło. Gdyby wystąpił w nim jakikolwiek inny aktor, obejrzałbym go i zapomniał.

Ale w Mechaniku gra Christian Bale! I tej gry po prostu nie da się wymazać z pamięci.

Bale zakochał się w tym scenariuszu. Zakochał? To złe słowo. Całkowicie stracił rozum! Do tego stopnia, że aby uwiarygodnić swoją postać, zdecydował się schudnąć. Przeszedł na drakońską dietę i z czegoś takiego:

christian-bale-patrick-bateman-american-psycho-abs-situps

przeistoczył się w coś takiego:

01_jpg-640

300_16695

Powiedzcie mi proszę, jakiego innego aktora byłoby stać na takie poświęcenie? Roberta De Niro? Może. Do roli we Wściekłym byku zdecydował się przytyć. Ale tycie to nie to samo… Bale schudł ponad 30 kilogramów! Umartwił swoje ciało do tego stopnia, że lekarze obawiali się o jego życie! To tylko potwierdza jak poważnie traktuje on swój zawód.

3:10 DO JUMY

Świetny western. Bale tym razem wcielił się w bardzo pozytywną postać. Grany przez niego kaleki farmer, głowa rodziny i weteran wojenny to uosobienie przyzwoitości i poczciwości. Honorowy, prostoduszny i uparty jak osioł. Postać, którą nie idzie nie polubić i jej nie kibicować.

Czy znany z ról psychopatów i zimnych drani Bale podołał zadaniu i zagrał wiarygodnie?

Jak najbardziej. Mało tego – przyćmił w tym filmie wielkiego Russella Crowe’a. To postać Christiana hipnotyzuje i nie pozwala oderwać wzroku od ekranu.  Russell owszem, jest błyskotliwy i urokliwy, ale to postać Christiana budzi większe emocje. Jego bohater zmaga się ze swoim niespełnieniem, przez cały film ciągle coś udowadnia. Sobie i swojej rodzinie.

Bale bardzo dużo gra w tym filmie spojrzeniem i ruchem ciała. Spójrzcie na te poczciwe oczy:

3-10_to_yuma

Albo na tą przygarbioną, niedowartościowaną ale równocześnie twardą sylwetkę:

310 YUMA C BALE

Rewelacja! Mega szacunek za tę rolę. To wielka sztuka dobrze i wiarygodnie grać swoim ciałem. Bale jest w tym mistrzem!

FIGHTER

Na koniec rola, za którą w końcu otrzymał Oscara. I Złoty Glob.

W Fighterze gra narkomana. Człowieka niespełnionego, pełnego chorych ambicji i toksycznego, który przechodzi przemianę. Wydaje się samolubny, przebiegły i odpychający, widać jednak, że w głębi duszy ma dobre serce.

christian-bale-as-dickie-eklund-in-the-fighter

Oczywiście gra koncertowo i zawłaszcza cały film. Lubię Marka Wahlberga, ale sorry – oglądając Fightera, przebierając nóżkami, czekałem tylko na sceny z Christianem. A potem przewijałem i oglądałem je jeszcze raz. I jeszcze raz. I jeszcze raz. Mógłbym tak w kółko.

Bale znowu schudł (tym razem około 20 kilo) i wygląda na naprawdę zabidzonego. Dzięki temu jest szalenie wiarygodny. Nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że przygotowując się do roli w Fighterze Bale regularnie zażywał  narkotyki.

christian-bales-thin-frame-in-the-fighter-still-does-not-compare-to-his-62-pound-weight-loss-for

Genialna rola, Oscar w pełni zasłużony. Choć moim zdaniem powinien otrzymać go już dużo wcześniej za American Psycho.

PODSUMOWUJĄC powrócę do pytania zadanego w tytule wpisu – szaleniec czy geniusz? Moim zdaniem i jedno, i drugie. Christian Bale gra genialnie, tak genialnie, że czynić to może tylko człowiek niespełna rozumu.

Written by