Office 2016 Key Office Professional Plus 2016 Genuine Original Key & Digital Download Activate both 32 / 64 bit version. Support all Languages Version microsoftwarestore Windows 10 Product Keys on sale now 70% off! Microsoft Store offers cheap Windows 10 Keys, Windows 7 Keys and Office 2013 Keys at lowest prices. https://www.parajumpersonlinesale.be parajumpers sale

Bestiariusz filmowy, TOP 25

Bez tytułu

Pomysł na wpis, a w zasadzie to na cykl wpisów, przyszedł mi do głowy podczas oglądania Predatora. Pomyślałem sobie, że chciałbym mieć w jednym miejscu wszystkie co ważniejsze bestie, potwory i monstra, które stworzyła ludzka wyobraźnia i przeniosła na ekran. Przechodzę więc od słów do czynów. Oto przed Wami pierwsza część Bestiariusza Filmowego vel Kulturożerca. Trudno powiedzieć ile części jeszcze będzie. Może kilka wpisów, a może już do tego nie wrócę. Zobaczymy jak wyjdzie. Tymczasem oto moje TOP 25.

Aby znaleźć się w moim bestiariuszu monstrum musi spełnić następujące kryteria:

– musi wystąpić w co najmniej jednym filmie, który został dopuszczony do dystrybucji. Nie może być to film amatorski, niszowy i nikomu nieznany,

– musi mieć imię lub ksywę (nie może to być bestia anonimowa, więc wszystkie zmutowane cholery z „Coś” Carpentera odpadają :/). Gdybym zrezygnował z tego kryterium, mógłbym ciągnąć listę w nieskończoność i nigdy bym jej nie skończył,

–  z drugiej strony może to być horda lub stado potworów, byle by miały one jakąś specyficzną, wyróżniającą je nazwę (więc ptaki Hitchcoocka odpadają, ale żywe trupy już wchodzą).

No to zaczynamy:

OBCY

Ridged_Alien

Skurwiel nie do zabicia, jego krew to kwas, a zęby przegryzą nawet stal. Na wielkim ekranie zadebiutował u Ridleya Scotta w Ósmym pasażerze Nostromo, ale jego ojciec to Hans Rudolf Giger, szwajcarski malarz. Obcy to wyjątkowo cwana i perfidna bestia. Lubi polować na ludzi, czerpie swoistą perwersyjną przyjemność z rozrywania ich na strzępy. Szczególnie upodobał sobie niejaką Ellen Ripley, z którą łączą go niezrozumiałe relacje.

PREDATOR

Predator_(1)

Kolejny łowca, o wyjątkowo nieprzyjemnym wyrazie twarzy. Debiutował w dżungli, gdzie próbował upolować samego Arnolda Schwarzeneggera. Zwinny, cwany, przebiegły. Posiada doskonałe zdolności kamuflażu. Podróżuje po kosmosie, w poszukiwaniu planet, na których mógłby realizować swoją łowiecką pasję.

KING KONG

Bez tytułu

Ot, zwykła przerośnięta małpa, ale o miękkim sercu. Wrażliwa na urodę niewieścią, ostatnio widziana w umiarkowanym przeboju Petera Jacksona (tego od Martwicy Pierścienia).

GODZILLA

MCDGODZ EC052

Wielka jaszczurka, która wylazła z morza i znalazła szczególne upodobanie w demolowaniu japońskich miast. Bohaterka niezliczonej ilości filmów klasy B, gdzie miasta wyglądały jak figury z klocków lego, a skóra Godzilli pokryta była plastikiem.

CRITTERSY

critters20

Małe, włochate, wyjątkowo wredne kuleczki o ostrych zębach. Uciekły z kosmicznego więzienia i pech chciał, że wylądowały na Ziemi. Atakują w stadzie niczym piranie i zagryzają swoje ofiary na śmierć.

GREMLINY

Gremliny-rozrabiają

Na pozór to miluśkie stworzonka, ale polane wodą rozmnażają się w zastraszającym tempie i zmieniają się w psotne, wredne i perfidne bestie, które upodobały sobie demolkę, chaos i terror.

ŻYWE TRUPY/ZOMBIES

noc_zywych1

Na wielkim ekranie zadebiutowały u George’a A. Romero w Nocy żywych trupów. Potem wystąpiły w niezliczonej ilości (słabych i fajnych) filmów. To chodzące trupy, kierowane głodem. Ich pożywieniem jest ludzki mózg. Na szczęście w większości przypadków są powolne i pierdołowate. Naprawdę niebezpieczne potrafią być jednak w grupie.

FREDDIE KRUGER

3

Za życia sadystyczny morderca i pedofil, spalony w samosądzie przez rodziców swoich ofiar. Po śmierci stał się wyjątkowo realnym sennym koszmarem, który nawiedza amerykańską młodzież. Uzbrojony w rękawice z brzytew lubuje się w zadawaniu ran ciętych.

PINHEAD I CENOBICI

Cenobite

Bohaterowie cyklu filmów Hellraiser. Można ich przywołać za pomocą kostki Lamarchanda. Lubują się w rozrywaniu swoich ofiar haczykami. Perwersyjne i sadystyczne demony stworzone przez Clive’a Barkera. Ich przywódca to Pinhead, którego charakterystyczną cechą są gwoździe powbijane w głowę.

LALECZKA CHUCKY

nd985_Laleczka Chucky

Ta wredna kukiełka to nikt inny, tylko Charles Lee Ray – niebezpieczny przestępca, który postrzelony przez policjantów, dzięki zaklęciu Voodoo, przeniósł swoją duszę w ciało zabawki. Jako laleczka jest nie mniej groźny i niebezpieczny dla otoczenia. Lubuje się w duszeniu swoich ofiar, tak jak czynił to za swojego człowieczego życia.

PENNYWISE

3374735-pennywise-le-clown

Bohater powieści To! Stephena Kinga, przeniesionej na ekran w miniserialu z 1990 roku. Kto oglądał To! w dzieciństwie, ten bankowo ma skrzywioną psychę i uraz do wszelkiej maści klaunów. Pennywise to cyrkowy błazen, którego jara mordowanie małych dzieci. Jego śmiech przyprawia o gęsią skórkę, a facjata przeraża nie na żarty.

RAVEHEAD REX

Rawhead Rex 4

Uwięziony pod kamienną kolumną, przez przypadek uwolniony przez nieuważnego irlandzkiego wieśniaka. Brzydal, obdarzony niezwykłą siłą, zły do szpiku kości. Lubuje się w sianiu terroru i mordowaniu turystów.

SMAKOSZ

202415.1

Kolejny łowca w zestawieniu, polujący na amerykańską młodzież przemierzającą bezkresne autostrady południa Stanów Zjednoczonych. Wszechstronnie uzdolniony – potrafi latać i prowadzić samochód. Kolekcjoner zwłok, sadysta i zwyrodnialec.

DRACULA

06. Drakula

Wampir legenda, stworzony na kartach powieści Brama Stokera. Bohater niezliczonej liczby horrorów wampirycznych, z których najlepszy nakręcił Coppola w 1992 roku. Romantyk i lokalny patriota – kocha Transylwanię, do tego stopnia, że podczas podróży śpi nawet w ziemi ze swojego regionu. Inteligent, miłośnik wilków i pięknych kobiet. Potrafi zmieniać się w wilka, nietoperza oraz mgłę (z tym bywa różnie, co film to inne zdolności). Jego pożywieniem jest ludzka krew, a schronieniem trumna. Można zabić go osinowym kołkiem wbitym w serce i odrąbaniem głowy.

NOSFERATU

Nosferatu 6

W zasadzie jest to Dracula, tylko w trochę innym wcieleniu. Łysy brzydal o spojrzeniu zbitego psa, długich szponach i wystających zębach. Bohater klasycznego filmu Nosferatu – symfonia grozy z 1922 roku.

CANDYMAN

candyman2

Wielki Murzyn z hakiem zamiast ręki. Można przywołać go za pomocą lustra, pięciokrotnie wypowiadając przed nim jego imię. W przeszłości wystawiony przez swoich panów pszczołom na pożarcie. Teraz przybywa z zaświatów i, podobnie jak Freddie Kruger, mści się na potomkach swoich prześladowców.

CZŁOWIEK – MUCHA

Fig. 3 (The Fly 1986)

Ten potwór to w zasadzie Seth Brundle, nieszczęsny naukowiec pracujący nad teleportacją. Podczas jednego z eksperymentów jego DNA łączy się nieopatrznie z DNA muchy. Od tej pory jego ciało przechodzi stopniową deformacją, aż do momentu, w którym staje się skrzyżowaniem człowieka z muchą.

CUJO

283744.1

Wielki, na pozór przyjazny i sympatyczny pies. Pewnego dnia został jednak ugryziony przez wściekłego nietoperza i zamienił się we wściekłą na cały świat i równocześnie przebiegłą maszynę do zabijania. Do istnienia powołał go Stephen King, a na ekran w 1983 roku przeniósł niejaki Lewis Teague.

WILKOŁAK

pobrane

Kolejny bohater niezliczonej ilości horrorów, zazwyczaj klasy B. Owłosiony, przerośnięty wilk, którego pasją jest wycie do księżyca i atakowanie ludzi.

POTWÓR FRANKENSTEIN

karloff

Stworzony przez doktora Frankensteina z części ciał wykradzionych z kostnicy i cmentarza. Ożywiony piorunem. Trochę przygłupi i oszołomiony. Brzydki i aspołeczny typ z wielkim czołem. Najlepszy film, w którym wystąpił nakręcił Kenneth Branagh w 1994 roku. Zagrał go wtedy niesamowity Robert De Niro nadając tej postaci tragizmu.

HELLBOY

132016.1

Przywołany przez Nazistów demon, syn samego Szatana. Wychował się jednak na porządnego diabła, spiłował nawet swoje rogi 🙂 Teraz, jego zajęciem jest ochranianie ludzi przed wszelkiej maści diabelskim paskudztwem. Lubi popić, zakląć i zajarać szluga. Można by o nim powiedzieć – swój chłop!

MUMIA

211317_1.1

Owinięte w bandaże, ożywione zwłoki. Pochodzące ze starożytnego Egiptu, kiedyś były kimś ważnym i znaczącym, być może nawet Faraonem.

BUKA

Buka

Kiedy idzie, w Krainie Muminków gości strach. Wielkie, powolne, grube i fioletowe babsko. Jej cele i dążenia są nieznane, jedyne co wiemy, to to że przychodzi wraz z zimą. A może przynosi zimę? Tak czy siak, ci co za dzieciaka oglądali Muminki, doświadczyli z pewnością strachu przed Buką…

LEATHERFACE

leatherface

Niby zwykły człowiek, ale kurna ma coś z potwora – może to przez tą jego obrzydliwą maskę, stworzoną z ludzkiej skóry. Uzbrojony w warczącą piłę mechaniczną dla sportu poluje na rozhisteryzowane nastoletnie Amerykanki. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1974 roku w wyreżyserowanej przez Tobe Hoopera Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną.

HANNIBAL LECTER

anthony-hopkins-the-silence-of-the-lambs-1

Niby zwykły człowiek, a jednak potwór. Kanibal psychopata, któremu najbardziej w świecie smakuje mięso chamów. Lubuje się w odgryzaniu nosów sanitariuszkom i karmieniu własnym mózgiem swoich ofiar. Zabójczo inteligentny, przebiegły i cwany. Lubi analizę psychologiczną i długie rozmowy z agentką FBI Clarice Starling.

Tyle ode mnie, póki co. Mam świadomość, że ten wpis w żadnym razie nie wyczerpuje tego tematu, bo filmowych bestii można by przypomnieć jeszcze bardzo, bardzo wiele. Być może niebawem opublikuję jakąś kontynuację. A tymczasem zapraszam Was do komentowania, oraz na mój fanpage na Facebooku.

Written by