Office 2016 Key Office Professional Plus 2016 Genuine Original Key & Digital Download Activate both 32 / 64 bit version. Support all Languages Version microsoftwarestore Windows 10 Product Keys on sale now 70% off! Microsoft Store offers cheap Windows 10 Keys, Windows 7 Keys and Office 2013 Keys at lowest prices. https://www.parajumpersonlinesale.be parajumpers sale

7 najlepszych filmów o policjantach

10162209

Mam słabość do tej tematyki. Zawód gliniarza fascynował mnie od dzieciństwa. Swego czasu próbowałem dostać się nawet do szkoły policyjnej – przebrnąłem przez testy wiedzy, sprawnościowe, nawet psychologa. Niestety (a może i stety) nie przyjęli mnie wtedy z braku miejsc. Drugi raz już nie próbowałem. W Polsce łatwiej jest dostać się na medycynę, niż do policji… Tak czy siak, sentyment do dobrego filmu o gliniarzach mi pozostał.

Uwielbiam filmy, które bez ściemy i nadęcia opowiadają o policjantach i ich codziennej robocie. I nie chodzi mi tu o kino w stylu „zabili go i uciekł”, ale o porządne fabuły z wiarygodnym zapleczem psychologicznym. Zaznaczę też, że nie chodzi tu o ranking kryminałów, sensacji, w których bohaterami są gliniarze itp. Chodzi mi o filmy, które w najlepszy sposób opowiadają o tym zawodzie. Gdzie zawód policjanta nie jest potraktowany po macoszemu (jako tło), ale takie w których wysuwa się na pierwszy plan.

Tego typu kino łykam wyjątkowo chętnie. Postanowiłem więc zaprezentować Wam 7 najlepszych filmów o policjantach jakie widziałem. Kolejność absolutnie przypadkowa.

Zaczynamy od naszego polskiego podwórka:

PITBULL

0087224

Film, którym wybił się Marcin Dorociński. I jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Ultra realistyczny. Bohaterowie są bardzo niejednoznaczni. Piją na służbie, torturują podejrzanych, wdają się w bójki i sypiają z córkami najbardziej poszukiwanych bandziorów w Polsce. Ale kieruje nimi jakieś niepisane poczucie sprawiedliwości, mają granice, których nigdy nie przekroczą. Doskonale wiedzą, gdzie jest barykada.

Wszyscy zagrani są po prostu koncertowo. Oprócz wspomnianego Dorocińskiego, bardzo udane kreacje tworzą tu Janusz Gajos, Krzysztof Stroiński czy Andrzej Grabowski. Film jest szczery do bólu. Jeśli ktoś oczekuje żwawej sensacji, niech lepiej obejrzy Szybkich i wściekłych. W Pitbullu dominuje brud, syf, ubóstwo, zwłoki, wóda i cygańskie gangi. Jednym zdaniem – robota polskiego policjanta pokazana bez ściemy. Na podstawie tego filmu powstał świetny serial telewizyjny, który jest niejako poszerzeniem tego co znamy z filmu. Polecam pierwszy i drugi sezon. Trzeci to porażka.

DROGÓWKA

img_8534

Polska policja pokazana przez Smarzowskiego, czyli najzdolniejszego polskiego reżysera ostatnich lat. Wyszedł film wspaniały – mocny, realistyczny, śmieszny i straszny zarazem. Na dodatek z bardzo ważnym przesłaniem, które w najtrafniejszy sposób definiuje największą bolączkę kraju, w którym żyjemy. Dla zainteresowanych polecam moją, obszerniejszą recenzję tego filmu, znajdziecie ją w tym miejscu.

ELITARNI

elitarni-1

Bardzo udane kino w sposób wręcz fenomenalny łączące ambicje ważnego społecznego i zaangażowanego dramatu z kinem akcji, które poraża swoją energią i nie pozwala ani na chwilę oderwać wzroku od ekranu. W Elitarnych przyglądamy się niejako „od środka” specjalnej jednostce policji działającej w najbiedniejszej i najbardziej niebezpiecznej dzielnicy w Rio de Janeiro.

Elitarni to twardziele nie od parady. Ich symbolem jest trupia czaszka. Zero litości, zero patyczkowania się z bandziorami. Nie chcesz gadać? To worek na łeb i wpierdol. Takie metody może i szokują nas, ludzi wychowanych we w miarę cywilizowanych warunkach, ale w slumsach Rio nie da się inaczej. Każda inna metoda byłaby nieskuteczna.

Tytułowi Elitarni to jednak nie tylko cyborgi bezlitośnie wykonujące swoją pracę. W filmie przyglądamy się życiu osobistemu kilku z nich. A raczej zgliszczom, które z niego zostały. Bo praca policjanta w najbardziej niebezpiecznej części Rio to nie bułka z masłem. Trzeba dla niej coś poświęcić…

SERPICO

serpico13

Kultowa rola młodego Ala Pacino i kultowy film wszystkich gliniarzy pracujących w wydziale wewnętrznym. Serpico żył naprawdę, a film Lumeta opowiada jego historię. Jest to historia bohatera, człowieka który nie zgadzał się z zastanym porządkiem i postanowił coś zmienić. Nonkonformistyczna postawa głównego bohatera robi wrażenie. Kibicujemy mu i z zaciśniętymi kciukami śledzimy jego zmagania z umoczonymi kolegami po fachu. Klasyka, której wstyd nie znać.

DZIEŃ PRÓBY

3052626-plakat-filmu-dzien-proby-300-227

Ach te latynoskie gangi… i czarne dzielnice Los Angeles, w których rządzą przemoc, narkotyki i skorumpowani gliniarze. Jednym z takich skorumpowanych glin jest Alonzo Harris, fenomenalnie zagrany przez Denzela Washingtona. Jego młodszym partnerem jest żółtodziób, zagrany bardzo poprawnie przez Ethana Hawke’a. Akcja tego filmu dzieje się w ciągu jednego dnia. Podczas tego dnia Denzel zawalczy ze sprawiedliwością o duszę Ethana. Sporo się wydarzy, upłynie trochę krwi i padnie mnóstwo przekleństw. A młody Ethan będzie musiał odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie – gdzie jest granica której przekroczyć nie wolno? I czy ona w ogóle istnieje?

BOGOWIE ULICY

1b78ec0cb6a384452de25e05dad81013,61,1

Ten film to właściwie hołd złożony służbom mundurowym Miasta Aniołów. Hołd, który nie jest ani trochę sztuczny czy naiwny. Bogowie ulicy to fantastyczne kino akcji z bardzo przekonującymi kreacjami aktorskimi, świetnym scenariuszem i co najważniejsze – z ogromną dbałością o realizm. Dzięki temu możemy delektować się tym filmem jak najbardziej wykwintnym daniem. Bogowie ulicy to także wzruszający film o przyjaźni i lojalności. I choć pod koniec robi się trochę ckliwie, to film jako całość się broni. Kawał świetnie zrealizowanego kina o policjantach. Polecam wszystkim, także tym, którzy zazwyczaj omijają tego typu filmy szerokim łukiem.

W CIENIU CHWAŁY

pride_glory

Ten film jest mega odważny. Po projekcji siedzimy i myślimy, zastanawiamy się czy nasze idealistyczne wyobrażenia na temat stróżów prawa są prawdziwe. W cieniu chwały bezpardonowo pokazuje nam, że metody pracy gliniarzy niczym nie różnią się od metod mafijnych. Policjanci w tym filmie kradną, grożą, wymuszają haracze, składają fałszywe zeznania, fabrykują dowody, biją podejrzanych, a w skrajnych przypadkach – mordują. Ten film w sposób absolutnie bezkompromisowy rozprawia się z korupcją w policji. Co warte podkreślenia – wszyscy zagrani są w tym filmie po prostu koncertowo – Edward Norton, Colin Farrel, Jon Voight, Noah Emmerich – wyborna obsada, którą można by obdzielić kilka  innych świetnych filmów.

To tyle ode mnie. Dla zainteresowanych tematem z czystym sercem mogę polecić jeszcze takie filmy jak: Zły Porucznik (oryginał i równie dobry remake), Gliniarze z Brooklynu, Brudny glina, Policja, Wydział wewnętrzny.

Coś ciekawego pominąłem?

Written by